Kompresja 7-zip

i porównanie formatów kompresji w PowerArchiver  

Wprowadzenie

7-zip jest nowym formatem kompresji obsługiwanym przez PowerArchiver 2007. Jest to format open source, oferujący otwartą architekturę i wysoki współczynnik kompresji. Jest to także nowoczesny format, obsługujący nazwy plików w UNICODE (tak więc międzynarodowi użytkownicy nie będą mieli żadnych problemów ze znakami narodowymi), maksymalny rozmiar pliku aż do 16000000000 GB, silne szyfrowanie (AES 256-bitowe) jednakże najważniejsze jest to, że jest to format otwarty - nie jest on kontrolowany przez żadną organizację lub indywidualne osoby, lecz jest rozprowadzany na zasadzie licencji LGPL i każdy może go rozwijać. Każdy może używać najnowsze biblioteki DLL i zaimplementować je w swoim programie. Taka sytuacja nie jest możliwa w przypadku formatu ZIP, gdzie istnieje kilka różnych wersji formatu ZIP, które nie zawsze mogą być otwierane w ten sam sposób lub jak w przypadku formatu RAR, który wciąż nie jest obsługiwany przez niektóre aplikacje gdyż jest to specyfiką tego formatu. Z tego powodu, każdy powinien w swoich aplikacjach używać formatu 7-zip na podstawie bardzo liberalnej licencji LGPL.

Współczynnik kompresji

Podczas gdy większość użytkowników nie będzie zainteresowana warunkami licencji, to będą oni zainteresowani współczynnikiem kompresji oferowanym przez 7-zip. 7-zip głównie używa metody kompresji LZMA stosowanej w innych formatach jednakże z silniejszymi parametrami kompresji i rozmiarem słownika oferującym lepszą (jeśli wolniejszą) kompresję. 7-zip używa także ciągłej kompresji co daje lepszy współczynnik upakowania (tak jak w CAB lub RAR). Testowaliśmy wszystkie dostępne formaty w PowerArchiver 2007, zwłaszcza najpopularniejsze formaty stosowane przez ludzi (RAR i ACE) w celu przedstawienia siły kompresji formatu 7-zip.

Przykład kompresji

W naszym przykładzie kompresji 7-zip, spakowaliśmy pliki instalacyjne Open Office 2, który darmowym pakietem biurowym. Używaliśmy plików instalacyjnych gry, gdyż jest w tym przypadku łatwe pokazanie różnicy współczynnika kompresji, ale jeśli chcesz użyć jako przykładu innej aplikacji, możesz uzyskać drobne różnice.

Uwagi

  • Pliki instalacyjne oryginalnie zajmują 202.156 kB i jest tych plików ponad 3.128.
  • 7-Zip w trybie Ultra posiada o 13% lepszy współczynnik kompresji niż WinRar ze swoimi najlepszymi ustawieniami i o 55% lepszy współczynnik kompresji niż format ZIP ze standardowymi ustawieniami. Możesz uzyskać lepszy współczynnik kompresji, jeśli rozmiar archiwizowanych plików będzie większy, lub gorszy gdy ich rozmiary są małe (ale nawet z mniejszymi plikami powinieneś osiągnąć o 10% lepszy wynik niż w przypadku formatu RAR z maksymalną kompresją).
  • Kompresja 7-zip jest najbardziej optymalna przy archiwizowaniu aplikacji (dane binarne), jednakże i tak wciąż jest dobra dla plików tekstowych przy użyciu specjalnych ustawień PPMD.
  • Kompresja ZIP - chociaż 7-zip oferuje o 55% lepszą kompresję niż ZIP, to jednak ciągle polecamy stosowanie formatu ZIP dla większości codziennych zastosowań, ze względu na najlepszy współczynnik prędkości do kompresji.
  • Normalne ustawienia 7-Zip kompresują instalację o 18% lepiej niż WinZip 11 Zoptymalizowany do najlepszej kompresji, który nie jest kompatybilny z żadnymi innymi archiwami na rynku, włącznie z WinZip 10. I nie tylko rozmiar, ale i czas kompresji 7-Zip z ustawieniami normalnymi był mniejszy niż w WinZip.
  • Kompresja ZIP w PowerArchiver 2007 jest lepsza niż kompresja w WinZip 11 w przypadku porównywania standardowych formatów ZIP które mogą być odczytane przez setki milionów komputerów na całym świecie, włączając w to każdy komputer z systemem Windows XP i Vista.

Ważne uwagi o 7-zip

Przy najsilniejszym ustawieniu kompresji 7-zip - Ultra - potrzeba dużo pamięci: 369 MB (34 MB przy rozpakowywaniu)! Jednakże jeśli stosujesz ustawienia 7-zip Maximum, użycie pamięci spada do 84 MB (10 MB przy rozpakowywaniu) a jeśli używasz ustawień Normal, 7-zip będzie potrzebował tylko 27 MB pamięci i tylko 4 MB przy rozpakowywaniu. W PowerArchiver 2007 dodaliśmy aktualizację archiwów 7-Zip a tle, która umożliwia pracę z archiwami 7-Zip w sposób wcześniej niedostępny. Możesz to ustawić w Konfiguracja> Różne.

Więcej o 7-Zip

Format 7-Zip został stworzony przez Igora Pavlova i jest udostępniony na publicznej licencji LGPL. Możesz się dowiedzieć więcej o formacie 7-Zip tutaj. Możesz przyłączyć się do projektu 7-Zip na stronie projektu 7-Zip w Source Forge.

Navigation