Kompresní formát 7-Zip

a srovnání kompresních formátů v PowerArchiveru

Úvodem

Archivní formát 7-Zip je nejúspornějším formátem podporovaným v PowerArchiveru 2009. 7-Zip je open source formát s otevřenou architekturou a velmi účinnou kompresí. Jde o formát moderní, který u názvů souborů podporuje kódování UNICODE (takže nemá problémy se soubory, jejichž názvy obsahují znaky s diakritikou), dokáže archivovat soubory dlouhé až 16 miliard gigabajtů a podporuje pokročilé AES šifrování s využitím klíčů o délce 256 bitů. Největší předností formátu 7-Zip je nicméně jeho otevřenost - specifikaci a vývoj nekontroluje žádný jednotlivec ani společnost. Jde o produkt šířený pod licencí LGPL, na jehož vývoji se může podílet kdokoli. Kdokoli může také využít na internetu přístupné DLL knihovny ve své vlastní aplikaci. Díky tomu nemůže dojít k situaci, která nastala u formátu ZIP, kdy existuje několik variant ZIP souborů, které nejsou navzájem zcela kompatibilní, nebo u formátu RAR, který kvůli proprietárnímu algoritmu dodnes nepodporují všechny kompresní utility. Poměrně liberální licenční politika LGPL přímo vybízí k tomu, aby vývojáři formát 7-Zip používali ve svých produktech.

Účinnost komprese 7-Zip

Zatímco většina uživatelů nebude mít tušení o významu licencování LGPL a bude jí jedno, jakým způsobem se smí formát 7-Zip využívat, všechny bude zajímat, jak účinnou kompresi tento formát umožňuje. 7-Zip je založen na metodě LZMA, využívané i v jiných formátech, ale klade větší důraz na kompresi a používá větší slovník, takže dosahuje lepších výsledků (i když je pomalejší). 7-Zip podporuje také kompaktní archivy (podobně jako CAB nebo RAR), u kterých pakováním všech souborů dohromady (nikoli jeden po druhém) dále zlepšuje celkovou účinnost komprese. Abychom demonstrovali přednosti formátu 7-Zip, otestovali jsme všechny kompresní metody dostupné v PowerArchiveru spolu s několika dalšími, dostupnými v populárních programech konkurenčních výrobců (RAR a ACE).

Ukázka

Kompresní metodu 7-Zip jsme testovali na instalaci populárního kancelářského balíku OpenOffice 2. Použili jsme poměrně rozsáhlý soubor dat, protože se na výsledcích dobře demonstrují rozdíly v účinnosti jednotlivých kompresních metod. Nicméně kdybyste zvolili jakoukoli jinou aplikaci, výsledky by byly obdobné.

Poznámky

  • Původně instalace zabírala 202 156 kB a obsahovala 3128 souborů.
  • 7-Zip s nastavením Ultra spakoval data do souboru o 13% kratšího než WinRAR s maximálním nastavením a o 55% kratšího než ZIP se standardními parametry. Čím delší budou pakované soubory, tím lépe si 7-Zip povede. Naopak s kratšími soubory budou jeho výsledky o něco méně působivé (přesto budou výsledky i u kratších souborů stále o přibližně 10% lepší než jakých dosáhne při maximální kompresi RAR).
  • 7-Zip dosahuje nejlepších výsledků při kompresi aplikací (binárních dat), ale se speciálním PPMD nastavením se hodí i pro pakování textů.
  • Přestože 7-Zip v tomto případě spakoval data o 55% účinněji než ZIP, doporučujeme pro každodenní použití nadále používat klasický ZIP, protože zatím nabízí nejlepší poměr mezi rychlostí a účinností komprese.
  • 7-Zip v základním nastavení spakoval testovací data o 18% lépe než WinZip 11 s nastavenou maximální kompresí (kdy je výsledný soubor nekompatibilní s ostatními ZIP programy včetně WinZipu 10). A nejen to - v tomto testu byl 7-Zip dokonce i rychlejší než WinZip 11.
  • Budeme-li uvažovat pouze standardní ZIP archivy, které mohou bez problémů otevřít milióny uživatelů po celém světě (včetně všech uživatelů Windows XP a Vista, které mají podporu ZIP archivů zabudovanou - ovšem bez rozšíření, která zavedl WinZip 11), účinnější komprese než WinZip zde dosáhl i PowerArchiver 2007.

Co byste měli vědět o formátu 7-Zip (a jeho nedostatcích)

Kvůli nekompromisnímu zaměření na co nejúčinnější kompresi vyžaduje 7-Zip s nastavením Ultra opravdu hodně operační paměti - 369 MB (34 MB při rozbalování)! Nicméně s nastavením Maximum spadnou paměťové nároky 7-Zipu na 84 MB (10 MB při rozbalování) a s nastavením Normal si 7-Zip vystačí s 27 MB paměti při pakování a se 4 MB při rozbalování.

V PowerArchiveru 2007 jsme umožnili transparentní aktualizaci 7-Zip archivů, takže nyní můžete aktualizovat obsah 7-Zip archovu, aniž byste museli nejprve původní 7-Zip archiv rozbalit, provést aktualizace a opět data spakovat do 7-Zip archovu. Transparentní aktualizace nastavíte přes „Konfigurace“ > „Různé“.

Další informace o formátu 7-Zip

Autorem formátu 7-Zip je Igor Pavlov, který jej zpřístupnil pod licencí LGPL. Další informace najdete zde. Chcete-li se podílet na vývoji 7-Zipu, podívejte se na jeho domovskou stránku na serveru SourceForge.Net.

Navigation