Archiwum jest zbiorem plików zapisanych w jednym pliku. Pliki wewnątrz archiwum są z reguły skompresowane. Istnieje wiele różnych formatów kompresji a PowerArchiver obsługuje większość z nich. Najbardziej popularnym formatem jest ZIP, i dlatego wiele osób określa wszystkie archiwa mianem „plików zip” albo „zipów”.
Kompresja zwiększa dostępne miejsce na twardym dysku. Pliki które są rzadziej używane mogą być skompresowane w archiwum aby oszczędzać cenne miejsce na twardym dysku. Wraz z rozwojem nowych technologii programowania, programy stają się coraz większe i używają coraz większych plików z danymi. Przypuśćmy, że mamy 100 plików i każdy ma rozmiar 10kB (około jedna strona pisma w WordPadzie). Jeśli myślisz, że te pliki zajmują razem 1MB (10,000 x 100) przestrzeni dyskowej, to się mylisz. Zamiast tego, zapisane pliki w systemie Windows będą zajmowały około 4.3MB. Zastosuj to do wszystkich plików w systemie, to zrozumiesz gdzie się podziało wolne miejsce na dysku.
Tutaj z pomocą przychodzi PowerArchiver. PowerArchiver umożliwia łatwe zarchiwizowanie tych 100 plików do jednego pliku, który zajmie mniej niż 0.5MB. Potem, jeśli potrzebujesz dostępu do jednego z plików w archiwum, funkcja podglądu w PowerArchiver umożliwi to przy użyciu kliknięcia myszką.
Kompresja umożliwia szybszą transmisję plików przez internet. Poprzez kompresję plików przeznaczonych do transmisji przez internet, zmniejszasz ich rozmiar pakując je w jeden plik archiwum. Używając kompresji przy pomocy PowerArchiver możesz osiągnąć z reguły 50% redukcję rozmiaru plików w stosunku do ich nieskompresowanego rozmiaru (oczywiście ten stosunek może być wyższy lub niższy w zależności od typu pliku poddawanego kompresji).
Większość plików dostępnych do pobrania w internecie to archiwa (ZIP i RAR są najpopularniejszymi), zrobione w celu szybszej transmisji. Większość firm produkujących oprogramowanie rozprowadza swoje oprogramowanie w wersjach testowych i końcowych jako archiwa ZIP. Wszystkie te pliki są w pełni kompatybilne z PowerArchiver.
7-Zip jest nowym formatem, który staje się popularny z powodu otwartej architektury i silnej kompresji. Archiwa CAB są również popularne w celu dystrybucji plików, również i ten format jest w pełni kompatybilny z PowerArchiver. Oprócz tych formatów, PowerArchiver obsługuje tworzenie i pracę z archiwami LHA, TAR, TAR.GZ, TAR.BZ2 i BH (BlakHole), oraz umożliwia odczyt i rozpakowanie archiwów typu ARJ, RAR (wersja 1, 2 i 3), ARC, ACE (wersja 1 i 2), ZOO, GZ i BZIP2.
Zdecydowanie rekomendujemy używanie kompresji ZIP w większości przypadków. Jest całkiem szybka i wielu użytkowników posiada już oprogramowanie kompatybilne z formatem ZIP, które umożliwi im otworzenie archiwum. Nowe wersje Windows (WinXP, Win2003, Vista, 7 itp.) obsługują formaty ZIP i CAB, tak więc jeśli wyślesz takie archiwum do kogoś, to on będzie mógł otworzyć takie archiwum.
Polecamy również używanie formatu 7-Zip. Szczególnie jeśli kompresujesz duże pliki, osiągniesz najlepszą kompresję w porównaniu z pozostałymi formatami obsługiwanymi przez PowerArchiver. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o 7-Zip.