Archiv je obvykle svazek souborů, které jsou sloučeny do souboru jednoho. Soubory v archivu jsou obvykle podrobeny kompresi, což přináší několik výhod. Existuje mnoho různých kompresních formátů a PowerArchiver podporuje všechny důležité. Nejpopulárnější formát je ZIP, takže mnoho lidí mluví o archivech jako o „zazipovaných souborech“.
Komprese archivů zvyšuje úložný prostor na disku. Soubory, které jsou používány jen zřídka, lze komprimovat do archivu, a tak ušetřit vzácné místo na disku. Spolu s novou technologií programování přišly i větší programy a větší datové soubory. Předpokládejme, že máme 100 souborů po 10 kB (zhruba velikost jedné stránky napsané ve WordPadu). Pokud se domníváte, že tyto soubory zabírají na disku 1 MB (10kB x 100), mýlíte se. Díky způsobu, jakým Windows ukládá soubory na disk, by mohly zabírat přes 4,3 MB. Vynásobte si takto všechny soubory uložené ve vašem počítači a zjistíte, kam se podělo všechno to volné místo na pevném disku.
V takových situacích přichází na pomoc PowerArchiver. Jestliže pomocí PowerArchiveru zkomprimujete všech 100 stránek ve WordPadu do jednoho archivu, zabere tento archiv na disku necelých 0,5 MB. Pokud poté potřebujete otevřít některý z archivovaných souborů, PowerArchiver vám to samozřejmě umožní jedním kliknutím na myši.
Komprimace souborů také umožní rychlejší přenos dokumentů po Internetu. Komprimací souborů, které chcete poslat, do jednoho archivu můžete snížit jejich celkovou velikost. Použitím PowerArchiveru snadno docílíte zmenšení o 50% oproti původní velikosti (poměr může být samozřejmě větší i menší, v závislosti na typu archivovaných dat).
Mnoho souborů, které bývají stahovány z Internetu, jsou kvůli rychlejšímu přenosu archivovány (nejčastější archivy jsou ZIP a RAR). Většina výrobců softwaru distribuuje své zkušební a beta verze v archivech ZIP. Všechny tyto soubory jsou s PowerArchiverem plně kompatibilní.
Díky otevřené architektuře a účinné kompresi si v poslední době získává oblibu nový archivní formát 7-Zip, při distribuci souborů zase výrobci software velmi často používají formát CAB. PowerAchiver podporuje oba tyto formáty a navíc umít vytvářet a pracovat se soubory LHA, TAR, TAR.GZ, TAR.BZ2 a BH (BlakHole) a podporuje určité operace (ne vytváření) s archivy typu ARJ, RAR (verze 1, 2 a 3), ARC, ACE (verze 1 a 2), ZOO, GZ a BZIP2.
Ve většině případů doporučujeme použít ZIP. Tento způsob je celkem rychlý a mnoho uživatelů má kompatibilní programy, které umí zazipované soubory otevírat. Novější verze Windows (WinME, Win2000, WinXP, Win2003 atd.) mají podporu archivů ZIP a CAB dokonce již zabudovanou, takže když někomu pošlete ZIP nebo CAB soubor, je pravděpodobné, že jej dokáže otevřít.
Doporučujeme používat také formát 7-Zip, zvláště při archivaci velkých souborů - ze všech archivních formátů, které PowerArchiver podporuje, dosáhnete nejúčinnější komprese právě se 7-Zipem. Chcete-li se o formátu 7-Zip dozvědět víc, klikněte zde.